Jak uzyskać efekt betonu architektonicznego na schodach z bazy mikrocementu?
Tak, w prosty sposób można uzyskać taki efekt dekoracyjny na powierzchni stopni, podstopnic.
Najlepiej zastosować metodę „rolowania wałkiem”, czyli na naniesionej masie mikrocementowej rolujemy po powierzchni wałkiem o średniej dłogości włosia do uzyskania struktury, następnie po podeschnięciu wygładzamy delikatnie pacą wenecką, kontrolując nacisk aby nie przykryć wszystkich uwidocznionych wżerów.
Efekt końcowy jaki chcemy uzyskać na schodach uzależniony jest wprawy i doświadczenia wykonawcy lub własnych zdolności manualnych.
Kolor C 630
Trzeba przy tym pamiętać, aby wcześniej przetestować efekt na mniejszej powierzchni, najlepiej na takim samym podłożu aby chłonność powierzchni była taka sama, zapewnimy sprzyjające warunki aby efekt był identyczny. Przed przystąpieniem do wykonannia dekoracji efektu betonu architektonicznego należy pamiętać aby schody były wcześniej wyrównane i pokryte podkładem kwarcowym, lub systemowym mostkiem sczepnym.
Ważne, aby podczas wykonywania pokrycia schodów mikrocementem nie porównywać własnego dzieła do innych efektów, każdy fachowiec ma inną rękę i każda wykonana dekoracja jest oryginalna i niepowtarzalna.
Warto również pamiętać, iż cechą mikrocementu jest niejednorodna struktura, pracując z materiałem możemy całkiem przypadakowo uzyskać inny, ciekawy efekt i jeśli będzie przy tym dobrze wygładzony oraz lekko przeszlifowany, możemy przystąpić do lakierowania, a po 7 dniach od utwardzenia, swobodnie się poruszać. Przy schodach z mocną jak na prezentowanych zdjęciach porowatością, wskazanie jest nanieść 3-4 warstwy lakieru.
Continuo SanMarco
Ostatnią istotną kwestią dla uzyskania wspomnianego efektu jest aby pamiętać o częstej zmianie papieru lub siatki ściernej np. gramatura 80, zapobiegniemy wtedy przepaleniu i wyświecieniu mikrocementu.
Obróbkę szlifowania dobrze jest wykonać ręcznie, taką możliwość daje np. mikrocement Continuo 2k.